Sezen Aksu'dan Demo Sürprizi

26 Haziran 2018'de, Sezen Aksu’nun Resmi YouTube kanalında peyderpey yayınlanmaya başlanan “Demo” albümü, CD olarak müzik marketlerde ve dijital olarak da tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı.  Bu albüm Sezen Aksu'nun daha önce başka müzisyenlere verdiği şarkıların Sezen Aksu yorumuyla demo kayıtlarından oluşmaktadır. 


Sezen Aksu yeni albümüyle ilgili şunları söyledi;

"Demo bir şarkının ilk çalınmış ve söylenmiş, olgunlaşmamış ham halidir. Bir tür taslak hali diyebiliriz. Bazen de başka bir şarkıcıya ve düzenleme yapacak müzisyene, rehberlik yapması için hazırlanır. Ben bazı demoları asıllarından daha çok severim; daha iyi ya da daha kötü olduğundan değil, içinde ne endişe ne düşünce barındırdığından dolayı.
Beğenecekler mi, beğenmeyecekler mi kaygılarının başlamadığı, bizim müzik terminolojisinde “perfomans anksiyetesi” dediğimiz duygunun henüz yakamıza yapışmadığı zamanları şarkının. Çalan için de söyleyen için de gerçek kayıt aşamasında kusursuz olma çabası gerginlik sebebidir çünkü.

sezen-aksu


Müziği seven herkesin şarkıların saf halini tatmaya hakkı var diye düşünüyorum. Bu "Demo" albümüyle o anların ruhunu paylaşmak istedim.
Düş Bahçeleri konseptini bilen bilir, diğer yorumcu arkadaşlarımın seslendirdiği şarkılarımı, yeni düzenlemelerle yeniden seslendiriyorum. Söyleyenler zaten çok güzel söylemiş oluyorlar; o biraz benden de hatıra kalsın diye söylemek istediğim şarkılardan oluşan bir konsept. Demo onlardan ayrılıyor. Konsepti, süslemesi yok. Olduğu gibi, geldiği gibi"...

 

 


12 Mayıs 2018 15:28