Koza Gençlik - Kent Söyleşileri

Röportaj : Öznur B.Doğangün
Deşifre: İbrahim Cebe
 
 
 
Çanakkaleli Gençler İçin Yurt Dışına Gitmek Çok Kolay
 
Bizler ortalığı darma duman ederken gençler daha mutlu bir toplum için çabalıyorlar.
Artık biraz da gençleri dinlemek gerek. Çanakkale'de başarılı bir dernek var, projeler yazıyorlar, Çanakkale'nin gençlerini sosyal projeler ile Avrupa'ya yolluyorlar, ücretsiz kurslar açıp, iş ve kariyer çalışmaları koşturuyorlar.
 
Kent Söyleşileri’nde  bu hafta , Koza Gençlik Derneği'nden Doğancan Çetin ve Büşra Açıkbaşgil ile  geleceğe  umutlu gözlerle bakmamı sağlayan bir sohbet gerçekleştirdim.
 
Koza Gençlik Derneği ne zaman ve nasıl kuruldu?

Doğancan Çetin: Koza, 2010 yılında Çanakkaleli gençlerin ve Çanakkale’deki üniversite gençlerinin bir araya gelmek için oluşturduğu bir dernek yapılanmasıdır. Gençlik ve spordaki arkadaşlarımızın  Çanakkale Kent Konseyinde de projeler üretmeye başlamasıyla başlayan bir hikayedir. 
 
Çanakkale’nin bakışı nasıl Koza’ya? 
 
Doğancan Çetin: Genelde Koza nedir diye sorular geliyor hatta bazen siyasi yapılanma gibi de görüldüğü oluyor. Fakat böyle bir şey yok yani siyasetin konuşulduğu yer sivil toplum örgütleri değildir. Tabi ki herkesin siyasi bir görüşü var ancak böyle şeyler stklar da konuşulmaz. Her görüşten her kesimden bireylere kapımız açık. Her kesime de hitap etmeye çalışıyoruz. 
 
Koza ismi nasıl ortaya çıktı?
 
Doğancan Çetin: Önce koza sonra tırtıl ve kelebek. Biz bunu çocuk, genç, yaşlı olarak nitelendiriyoruz. İçimizde sadece gençler yok, gençlerin etki edebileceği ne kadar alan varsa hepsiyle iletişime geçmeye çalışıyoruz. Bu nedenle her yaş grubundan çalışmalarımıza katılan kişiler var. 
 
Dernek üyeleri kimler, gönüllüler kimler?
 
Doğancan Çetin: Dernek üye sistemimiz yok. Tamamen gönüllülük üzerine kurulu yapılanmamız var. Herhangi bir ücret talebimizde olmuyor. Aklımıza gelebilecek ne kadar etkinliğimiz varsa hepsi ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Var olan resmi üyelerimiz prosedürlerden dolayı göstermemiz gereken zorunluluktandır. Gönüllülük sistemimizde formu doldurmuş veya yanımıza gelip bizlerle iletişime geçmiş ortalama 300’e yakın gönüllümüz bulunmaktadır.
 
Bu kadar çok gönüllüye nasıl ulaştınız?
 
Doğancan Çetin: Türkiye genelinde Toplum Gönüllüleri, Tema Vakfı gibi yapılanmalar vardır. Bu şekilde sıralama yaparsak  Çanakkale Koza Derneği ilk 10’da  gösterilmesi gereken derneklerdendir. Şuan Facebook sayfamızda 11.000’den fazla insan bizi takip ediyor. Aynı şekilde diğer sosyal medya hesaplarında da çok sayıda takipçimiz var. Bu nedenle sosyal medyayı da etkin bir biçimde kullanmaya özen gösteriyoruz. Böylece hem çalışmalarımızı duyurabiliyor hem de gönüllü sayımızı  arttırıyoruz. 
 
Senin Koza’ya katılış hikayen nedir?
 
Doğancan Çetin: 2009 yılında liseden mezun olduktan sonra Uludağ Üniversitesi’nde yükseköğrenime başladım ve bölümümle aslında çokta ilgili olmadığımı gördüm. Ardından internette araştırma yaparken AB proje yazma etkinliğini okudum. Okur okumaz dikkatimi çekti ve araştırmaya başladım. Koza Derneği kurucuları Emir, Celil ve Aylin’le tanıştım ve dolayısıyla dernek ve faaliyetleriyle de tanışmış oldum. 
 
Büşra, senin Koza Derneği ile tanışman nasıl gerçekleşti?
 
Büşra Açıkbaşgil: İnternet üzerinden başvuru yaptığım bir projeye gitmeye hak kazanmıştım. Fakat yapılacak vize işlemleri gibi bir takım konular hakkında fikirlerim kısıtlıydı. Daha sonra Çanakkale’den bir arkadaşım Koza Gençlik Derneğine gidersem yardımcı olabileceklerini söyledi. Ardından Koza Derneğine bilgi almak için gittim. O gün orada Doğancan ve Celil ile tanıştım. Beni hiç tanımamalarına rağmen çok fazla ilgilenip sorularıma cevap buldular. Vize gibi bir takım desteklerinden sonra internet üzerinden onları takibe devam ettim. Ardından böylesine güzel çalışmalar yapan bir dernekte neden yer almayayım diye düşünüp gönüllü olmaya karar verdim.
 
Senin gibi gönüllüler dernek bünyesinde ne gibi faaliyetler gerçekleştiriyorlar?
 
Büşra Açıkbaşgil: Atölye çalışmaları yapıyoruz. Herhangi bir aktivite gerçekleştireceğimiz zaman hazırlıklarını biz yapıp, etkin görev alıyoruz. 
 
Doğancan Çetin: Gönüllük dediğimizde karşılık beklemeyen, gönülden yapmaya çalışan, yaşadığı toplumdaki eksik noktaları telafi etmeye gayret gösteren kişiler diyebiliriz. Gönüllü iş yapıyoruz çünkü herhangi bir ücret talep etmeden etkinlik yapıyoruz. Sosyal sorumluluk alanında çalışıp belli ihtiyaç doğrultusunda projeler ortaya koyuyoruz.
 
Gerçekleştirdiğiniz projelerden örnekler verir misin?
 
Doğancan Çetin: 2010 yılından beri Çanakkale Koza Derneği birçok çalışma gerçekleştirdi. Bazılarından bahsetmek gerekirse Su Altında Engel Yok projemiz bu sene üçüncü yılına girdi. Gençlik ve Spor Bakanlığıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bir proje oldu bu. Amacımız yüzme öğretmekten çok onların daha çok sosyalleşmelerini, evlerden çıkıp sosyal hayat içerisinde yer almalarını sağlayabilmekti. Bu şekilde engelli vatandaşlarımıza olan ön yargıları toplum içerisinde azaltmayı amaç edinmiştik. Dediğim gibi proje 3.yılında, her yıl illaki daha fazla desteğe ihtiyacımız oluyor. Bu nedenle bize katkı sunmak isteyenleri gönüllüğe, desteğe bekliyoruz. Çünkü biz ne kadar çok ücretsiz etkinlik yapmaya çalışsak da illaki bizlerden ücret bekleyen yerler oluyor. Bir başka önemli projemizde Aktif Tırtıllar. Bu proje kapsamında Fevzi Paşa Mahallesindeki çocuklara cumartesi günümüzü ayırarak onlarla birlikte sosyal, kültürel bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu şekilde oradaki çocuklarımızın da sosyal yönlerini geliştiren çalışmalardan uzak kalmamalarını sağlamış oluyoruz. 
 
Projeleri gerçekleştirebilmek için gereken prosedürler neler?
 
Doğancan Çetin: Derneği kuran arkadaşlar Kent Konseyi çıkışlı, gençlik meclisinde yer almış isimlerdir. Aynı şekilde bende oradaki çalışmalar içerisinde yer aldım. Aktif Tırtıllar Projesinde daha çok Kent Konseyi ile beraber çalışıyoruz. Onun dışında Su Altında Engel Yok Projesinde ilk yıl Gençlik ve Spor Bakanlığıyla çalışmalar yaptık.  Sonrasında Rotary Kulübü ve diğer ortaklarla çalışıldı. Şuan için ise Doğtaş’la beraber projenin çalışmaları yürütülüyor. Hayalet Avcılığına Son projemiz ise deniz dibindeki ağların toparlanmasına yönelik Birleşmiş Milletlere yazdığımız bir yazıydı. Bu nedenle bu işle ilgilenen kişilerle, balıkçılarla görüşüldü. Ardından 7 km’ye yakın ağ belli noktalardaki dalışlar sayesinde toplandı. Bir o kadar da kurşun toplandı. Bunlar oradaki balıkları öldürüp ekolojik dengeyi bozan sebeplerdi. 
 
Projeleri kim yazıyor?
 
Doğancan Çetin: Bu işlerle daha çok Emir uğraşıyor. İnternette, gazete, dergi de gördüğü bir takım sorun veya çalışmalara yönelik projeler hazırlıyor. Ardından hazırladığı projeleri bize anlatarak fikir alışverişi sağlıyoruz. Bu şekilde hep beraber fikirler ortaya koyuyoruz. Tabi ki bu ekip işi olunca herkesin üzerine düşen ayrı görevler oluyor. Biri proje hazırlarsa diğeri çalışmanın yapılmasında diğeri de gönüllük kısmında aktif rol alarak projelere hayat veriyor. 
 
Şu an çalıştığınız proje nedir?
 
Doğancan Çetin: Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl bir projemiz kabul edildi. Çanakkale İş ve Kariyer Geliştirme Ofisinin yürütücülüğü 9 ay boyunca  Çanakkale Koza Derneğinde. Ortaklar içerisinde Çanakkale Belediyesi, İş Kur ve Halk Eğitim Merkezi var. Projenin amacı istihdam alanının maalesef ülkemizde dar olmasından dolayı gençlerin sertifikalar elde ederek kendilerinin iş dünyasına hazır hissetmelerine yönelik bir çalışma. Tabi bundaki temel amaç işsizliğin azalmasında az da olsa etkin rol alabilmek. Mesela Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar kursu sertifikaları veriliyor. Bunlar ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 
 
Kurs başvuruları nereye yapılıyor?
 
Doğancan Çetin: Cumhuriyet Meydanının arkasındaki İş Merkezinde 88 Numaralı ofise gelerek yapabilirler. Nisan ayının sonuna kadarda ücretsiz sertifikalı projemiz devam edecek.
 
Şuana kadar kaç tane proje yazdınız?
 
Doğancan Çetin: 25 tane proje. 
 
Farklı ülkelerden gönüllüleriniz de var, onları nasıl buluyorsunuz?
 
Doğancan Çetin: Belli projeler yazıp internette paylaşıyoruz. Eğer kendisini projeye uygun ve yeterli hisseden kişiler varsa başvuru yapıp iletişime geçiyorlar. Ardından koşullarımız uyarsa davet ediyor, çalışmalara başlıyoruz. Tabi ki Türkiye’ye geldiğinde pasaport hariç bütün masrafları bize ait oluyor. Bu şekilde farklı ülkelerden gönüllü veya stajyer bulup farklı ülkelere de kendi vatandaşlarımızı gönderme imkânımız oluyor.
 
Çanakkale’den  yabancı bir ülkeye  gitmek isteyen bir gence nasıl yardımcı oluyorsunuz?
 
Doğancan Çetin: Mesela Çanakkale’den birini göndermek istediğimiz zaman derneğin yurt dışı projelerini kullanıyoruz. Bu güne kadar yurt dışına uzun veya kısa süreli 220 tane genç gitti. Uğraştığımız iki türlü proje tipi var. Bir tanesi Avrupa Gönüllü Hizmeti bir tanesi de Gençlik Değişimleri diye geçiyor. Gençlik Değişimleri genelde bir hafta sürüyor. Oraya giden genç gittiği ülkenin kültürünü öğrenip belli temalarda faaliyetler düzenliyor. Bunda da yine herhangi bir ücret ödemiyor. Bunun dışında Avrupa Gönüllü Hizmeti var ki ben de bu hizmet ile  1 yıl boyunca Romanya’da kaldım. Bundaki yaş sınırlaması 18-30 yaş arasındadır. Fakat grup liderliğinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Gençlik Değişiminde ise 13-26 yaş arası gençleri seçiyoruz. 
 
Yurt dışına gidecek kişileri belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?
 
Doğancan Çetin: Öncelik olarak derneğimizdeki aktif olan üyelerimize yer veriyoruz. Bizim çalışmalarımıza  emek vermesi, faaliyetler içerisinde yer alması önceliğini arttırıyor. Bunun dışında hem ülkemizi hem de derneği en iyi biçimde temsil edecek kişiler olmasına da özen gösteriyoruz. Gençlik Değişimlerinde kısa süreli gidildiği için dil şartı arıyoruz. Ama uzun süreli projelerde ülkeden ülkeye ve projeye göre dilde toleransımız oluyor. Fakat dil bilmesi her zaman artı bir avantaj olarak ortaya çıkıyor. 
 
Peki, yurt dışında sizin gibi yapılanması olan derneklerle mi irtibat halinde oluyorsunuz?
 
Doğancan Çetin: Evet, yurt dışındaki farklı gençlik dernekleriyle iletişim halindeyiz. Kendi içimizde bir ağ oluşturuyoruz. Her ülkenin kendine ait ulusal ajansı var. Türkiye’de de Avrupa Birliği Bakanlığının Türkiye Ulusal Ajansı var. Bu kapsamda akredite edilmiş belli kurumlar var. Bunlar kurumların yeterliliklerine bakıyor. Yani gönüllüyü kendi ülkesine götürdüğünde yeterli imkânı sağlayabilecek mi diye denetliyor. Yeterli görürse akreditasyon veriyor. 
 
Büşra, senin Koza Derneği ile yaptığın çalışmalar neler?
 
Büşra Açıkbaşgil: Koza Gençlik Örgütleri diye bir forum var. Gençlerle çalışan dernekleri tek bir çatı altında toplayan bir oluşum bu Bende Çanakkale Koza’yı bu forumda temsil ediyorum. Burada gençlik politikaları yazıyoruz. Bu politikalar 2016 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak. Bu şekilde gençlerin şimdiden aktif ve söz sahibi olabilmelerini sağlamaya çalışırken toplum içerisindeki eksik politikalara da çözüm bulmaya çalışıyoruz. 
 
Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nde ileriye yönelik neler yapmak istiyorsun?
 
Büşra Açıkbaşgil: Proje noktasında daha fazla etkin rol alıp, farklı vizyonda projeler hazırlamak istiyorum. Proje yazma üzerine ücretsiz eğitimler oluyor. Bunları kaçırmamaya çalışıp, bu konudaki uzmanlığımı ilerletmeyi düşünüyorum. 
 
En önemli motivasyon kaynaklarınız neler?
 
Doğancan Çetin: Bir teşekkür, destek, yaptığımız projenin paylaşımı en büyük motivasyon.
Aileler, büyükler çocuğunu yurt dışına göndermedeki yaşadıkları tedirginlik veya soru işaretleri için sizden bilgi alabilirler mi?
 
Doğancan Çetin: Aklında soruları olan, korkuları olan herkes bizlerin yanına gelip bilgi alabilir. Bu nedenle kapılarımız özellikle ailelere açık. Çünkü çocukları, gençleri farklı bir ülkeye gönderirken illaki kafalarında soru işaretleri oluyor. Biz bu soruları gidermek için her zaman hazırız, bekliyoruz. Bunun için bu kadar uğraşıyoruz çünkü  projeler kapsamında yurt dışına giden bireylerin vizyonlarının, düşüncelerinin geliştiğine, farklılaştığına bizzat şahit oluyoruz. Bu gelişime Çanakkale Koza Gençlik Derneği olarak destek olmak istiyoruz. 
 
Kurslar, projeler derken birçok çalışma gerçekleştirmişsiniz. Fakat hedefler bitmez bu bağlamda ilerleyen yıllarda ne gibi çalışmalar yapmak istiyorsunuz?
 
Doğancan Çetin: Bu tarz projelere devam edip, ilerleyen yıllarda bunları daha da genişletmek ve geliştirmek istiyoruz. Onun dışında Şubat dönümündeki projemiz kabul edildi. Bu nedenle birçok ülkeye farklı farklı arkadaşlarımızı göndermek için hazırız. Umarım daha fazla projeyle farklı bireylerin vizyonlarının gelişmesine etki ederiz. En önemlisi ise Koza ailesinin büyüyerek gelişerek ilerleyen yıllarda da çalışmalarını sürdürebilmesi bizim en büyük temennimiz. 
 


Şimdi Çalan

Top 10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10