Çanakkale’nin Tek Çocuk Korosu - Kent Söyleşileri


Röportaj : Öznur Doğangün

Deşifre : Seda Kabakçı

Çanakkale’nin Tek Çocuk Korosu 

Onları Çanakkale Korolar Festivalinde seyrettim. Tam anlamı ile büyülendim. Çanakkale’nin tek çocuk korosu olarak sahneye çıktılar ve sempatik hareketleri, uyumlu sesleri, mutlu dansları ile ortalığı yıkıp geçtiler.

Çanakkale’nin bu dinamik koroyu tanımasını istedim. Verdikleri umut, yaydıkları enerji ve yansıttıkları ışık ile Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu Çocuk Korosunun güzel müzik öğretmeni Ebru Gökçe ve minik yüreklerinden Mercan Akbaş ile korolarını ve müziği konuştuk.

Mercan, festivalde harikaydınız, sahneye o kadar kalabalığın önüne çıktığında neler hissettiğini hatırlıyor musun?

Mercan Akbaş: Sahneye çıktığımda ilk başta çok heyecanlanmıştım. Fakat sonradan heyecanımı yendim ve insanlar bizi izlerken eğlendiğimizi, mutlu olduğumu hissettim.

Bu konser için ne kadar çalıştınız?

Mercan Akbaş: Yaklaşık 1 sene boyunca çalıştık. Haftada 2 gün.

Kaç yaşındasın?

Mercan Akbaş:12

Bütün arkadaşların senin yaş grubunda mı?

Mercan Akbaş: Evet. Benden bir ya da iki yaş büyükler.

Sen kaç yaşında şarkı söylemeye başladın?

Mercan Akbaş: 4. sınıfta başladım. İlk başta Mete Gökçe öğretmenimin korosundaydım. Sonra oradan Ebru hocanın korosuna katıldım.

Ebrucuğum, çok deneyimli bir müzik öğretmenisin, müzik eğitimi alırken de koro şefliği aklından geçiyor muydu?

Ebru Gökçe : Çocukluğumdan beri içimde hep bir müzik sevgisi vardı.
Müziğe karşı ilgim ilkokulda başladı. Müzik öğretmenimin beni keşfetmesiyle çocuk korolarında müziğe başladım. Daha sonra güzel sanatlar lisesine girdim. Orada da okulumuzun korosunda söyledim. Daha sonra üniversitede koroya devam ettim, mezun olduktan sonra göreve başladım ve minikler ile çocuk korosu  kurdum. Yani koro sevgisi ve koro şefliği içimde hep vardı.

Koro’nun büyüsü nedir?

Ebru Gökçe: Aynı anda nefes almak, aynı anda hareket etmek, aynı anda şarkı söylemek ve birlikte bir şeyler yapabilmek büyük bir büyü diye düşünüyorum.

Koro çalışması zor mu Mercan?

Mercan Akbaş: Hayır çok eğlenceli oluyor, her gün müzik dinliyoruz. Koro çalışmalarında  dans ediyoruz. Ebru öğretmen bizi hem sıkmadan hem de disiplinli olarak çalıştırıyor.

Peki koro çalışmasının sana öğrettiği en önemli şey ne? 

Mercan Akbaş: İlk başta nefes alış-verişim değişti. Diyaframdan nefes almaya başladım. Öğretmenimle iletişimimiz güçlendi. Takım çalışmasını öğrendim.

Ebru Gökçe: Mercan’ın da söylediği gibi koro birlikte hareket etmek demek. Korodaki çocuklar çok sevgi dolu, koşarak geliyorlar, çok başvuru oluyor. 80 öğrenci başvurdu ve ben hiçbirisini elemedim. Her birini çok merak ettim ve kaybetmek istemedim. Çocukların sanata küsmesini istemiyorum. 

Okulun ve velilerin koroya yaklaşımı nasıl?

Ebru Gökçe: Okul müdürüm, müdür yardımcım, milli eğitim müdürüm ve veliler çok istekli ve çok yardımcılar bize. Çanakkale halkı da festival sonrası bizlere çok ilgi gösterdi. 

Çocuklar koroda neler öğreniyorlar, hayatlarında neler değişiyor?

Ebru Gökçe: Çocuklar çok sevgi dolu, çok doğal, çok rahatlar. Disiplini öğreniyorlar, saatli çalışmayı, toplu hareket etmeyi, sevgiyi, dans etmeyi, vücut diliyle müziği anlatmayı öğreniyorlar. Her yıl farklı dans türlerinde farklı dans grupları çıkarıyoruz. Arkadaş gibiyiz öğrencilerimle bu da koronun başarısını artırıyor. 

Koro kız öğrenci ağırlıklı değil mi?

Ebru Gökçe: Evet ama koromuza yeni başlayacak olan 15 erkek öğrencimiz olacak ve ileride mor koroya geçecekler diye umuyoruz. 

Mercan, koronuzun söylediği şarkılar arasında en çok hangisini seviyorsun?

Mercan Akbaş: Ebru öğretmenim şarkıları seçerken bizlerle paylaşıyor, şarkı dinletiyor, birlikte şarkılar seçiyoruz. Ben en çok “dünya” şarkısını söylemeyi seviyorum. Konusu çok güzel, çok güzel öğütler veriyor. Bombaları çöpe atalım diyerek barış mesajı veriyor ve ben bunu hissederek söylüyorum. 

Ebru Gökçe: Festivalde bu yıl barış temalı şarkılar seçtik. Bir şarkımız depremde ölen çocukları anlatıyordu, hepsi de barışı, dostluğu, kardeşliği, doğa sevgisini anlatan şarkılardı. Hepsinin bir mesajı vardı. 

Mercan, hem dersler hem de koro çalışmaları yorucu olmuyor mu?

Mercan Akbaş: Beni motive ediyor, kendime getiriyor, eğer sınav olduysam koroyla buluşunca stresimi atıyorum. Çok daha iyi hissediyorum. 
 

Performanslarınızı nerelerde sergiliyorsunuz?

Ebru Gökçe: Her yıl okul gecesi yapıyoruz, geçtiğimiz yaz ise Çanakkale Korolar Festivali’ne katıldık. Bundan sonra daha sık festival takip etmek istiyoruz. Tabi bunlar maddi açıdan destek gerektiren şeyler. Yurt dışından çok davet aldık, festivallerden de isteniyoruz, Çanakkale’yi temsil etmek çok isteriz. Ocak ayında ise yeni bir konsere hazırlanıyoruz. 
 

Müzik alanına ilgisi olan bir öğrenciyi keşfettiğin zaman neler yapıyorsun?

Ebru Gökçe: Herkesin bir yeteneği olduğunu düşünüyorum, benim amacım müziği sevdirmek ve yeteneği ortaya çıkartmak, yetiştirmek ve dinlemek. Eğer dinlemeyi öğrenirsek, söyletmeyi başarabiliriz. Çocukların dilinden konuşmak çok da zor değil aslında eğer onlar gibi konuşursanız zaten keyifli bir yola giriyorlar bir süre sonra. Onlarla iletişimi çok sıcak tutuyorum. Bu alanda ilerleme potansiyeli olanları liselere de yönlendiriyoruz. Velilerle de görüşüyoruz kimi olumlu yaklaşıyor, kimi daha başka bölümlere yönlendirmek istiyor. Bu mesleği yapmasalar bile akıllarında anılarında bu güzel anılar kalsın isterim. 


Şimdi Çalan

Top 10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10