Adem Özköse Radyo TON’da Kampüs Özel Programına Konuk Oldu

Çanakkale Gençlik Merkezi’nin düzenlediği etkinlik kapsamında Çanakkale’li gençlerle buluşan gazeteci yazar Adem Özköse, Kampüs Özel programında Sinan Toklucu ve Hasan Birsen’in konuğu oldu. Adem Özköse, "Etkinlikler kapsamında hem genç kardeşlerimizle dertleşiyoruz hem de ülkemizi nasıl aydınlık yarınlara götüreceğimizin istişaresini yapıyoruz" dedi.

Gazeteci-Yazar Adem Özköse TV programları dolayısıyla bir çok ülke gördüğünü ve bu vesile ile batılı ülkelerin İslam coğrafyasında sömürmedik ülke bırakmadıklarına şahit olduğunu belirtirken “Asya’da yıllarca 300 yıla yakın Hollandalıların, İngilizlerin sömürgesi, Endonezya’da, Malezya’da, Afrika’da zaten her taraf bütün Fransızlar, İngilizler sömürmedik girmedik şehir bırakmamışlar, köy bırakmamışlar. Balkanlar aynı şekilde, yine işte bir takım ideolojik sosyalizm gibi, onların Müslümanların sıkıntılarını yaşamışlar. Bunun neticesinde de bir geri kalma durumu olmuş,  eğitim alanında özellikle, bunun yanında; ekonomik olarak da tabii ki büyük sıkıntılar var, çünkü dünya da bir şey var, dünyada ki parayı, dünyadaki bu ekonomik düzeni elinde tutan bir güç var. O güç islam dünyasının geri kalmasını istiyor. İslam dünyasının kendisi için sadece bir pazar olmasını, asıl ordaki kazancı kendisinin kazanmasını istiyor. Bu tür nedenlerden dolayı bir de şöyle bir şey var, biraz öz eleştiri yapalım; bir tembellik var islam dünyasında, bakıyorum yani bir nizamsızlık, bir plansızlık var çok duygusal islam dünyası, tabii ki insanın duygusal tarafı olacak mutlaka, bu en fıtri bir şeydir ama biraz realiste bakmamız lazım, hayata, dünyaya. Çok sloganlara boğulmuş,  daha derinlemesine okumalar yapan bir zihine sahip değiliz genel olarak” ifadelerini kullandı.

Adem Özköse her geçen gün insanlığın dahada yalnızlaştığını dünyanın köy halini aldığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Burda bir sıkıntı var bir çelişki var, hayatımızın çalınmasına izin vermemiz lazım. Tabiki bu sosyal medya kullanılacak hayatın gerçekleri bunlar. Matbaaya ancak 30 sene karşı çıkarsınız sonra kullanmaya başlarsınız. Ama insanoğlunun bir denge sorunu var. Tevhidin ahenk ve uyumundan uzaklaşıyor.  Bence asıl savaş insanın önce kalbinde başlayan bir şeydir. Asıl problemlerimiz bunlar, günlük şeyler, siyasi şeyler çok abartılıyor, günlük siyasi çekişmelere asla kapılmamak lazım bir gün sonra hiçbir anlamı kalmıyor çünkü. Anlamı kalmayacak şeyler için kavga edip birbirimizi üzmeye gerek yok."

 

Programın arşiv kaydını buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

 


Şimdi Çalan

Top 10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10